­

krajinou10

KeukenhofAk hľadáte na nete turistické atrakcie v Holandsku, určite vám vyskočí Keukenhof. Je prezývaný záhradou Európy a tohoto roku oslávil 60. výročie.

Územie kde sa teraz nachádza Keukenhof bolo v 15. storočí  poľovníckou oblasťou. Neskôr sa tu pestovali byliny pre zámockú kuchyňu  Jacoba van Beieren, odtiaľ pochádza názov Keukenhof (keuken=kuchyňa).
Na podnet starostu Lisse  a následnej dohode s  pestovateľmi a vývozcami cibuľových kvetín, bola v roku 1949 otvorená prvá výstava kvetín pod holým nebom. Rozkvitnuté moria tulipánov, narcisov, hyacintov a ďalších druhov si vtedy prišlo prehliadnuť skoro štvrť miliónu návštevníkov. Toho roku má Keukenhof okrúhlych 60 rokov.
Je to najviac fotografované miesto na svete.

Keukenhof

Tohtoročný 60. ročník zahájila holandská kráľovná Beatrix v klobúku tvarom i farbou pripomínajúcim kvetinovú misu. Pri tejto príležitosti  pokrstila novú odrodu žiarivo červeného tulipánu s názvom Spring Garden a slávnostne oznámila tému tohtoročnej výstavy, čím je 400. výročie založenia mesta New Yorku pod vtedajším názvom Nový Amsterdam anglickým moreplavcom Henrym Hudsonom v službách Holandskej Východoindickej spoločnosti.
Rozľahlý park Keukenhofu (7 hektárov) v sebe skrýva množstvo kanálov, fontán, vodných terás, mostov, mostíkov, päť pavilónov a jeden veterný mlyn a jedno bludisko a sedem miliónov cibuľových kvetín. Hneď pri vchode sme si nemohli nevšimnúť obrovskú hudobnú mašinu a alej 165 ročných bukov. Potom nás vtiahol do seba pavilón Beatrix asi svojou vôňou tisícok orchideí, ktoré v krásnom naaranžovaní vzbudzovali skutočný úžas. Také veľké množstvo orchideí rôznych farieb, druhov a veľkostí snáď nie je nikde na svete. Pavilon Vilém Alexander zas naplnila ťažká vôňa ľalií.  V pavilóne Oranje Nassau znela hudba s nežným naivným hlasom M.Monroe. Naaranžované zákutia pripomínali Ameriku 60-tých rokov. Boli tu aj stoly s kvetmi ocenenými v súťaži. Čo kvet to osobnosť - jednoducho - pán Tulipán.
V areáli Keukonhofu sa nachádza aj funkčný veterný mlyn, naozaj sa aj točí, hoci je z roku 1892. Dá sa naň vystúpiť a z vyvýšeného miesta si prehliadnuť park, alebo priľahlé polia s tulipánmi.
Nuž a teraz sa dostávam k tomu, prečo sme boli trošku smutný, tulipány už boli skoro všetky odkvitlé, bez hlavičiek. Jar je príliš teplá a všetko tu prebehlo príliš rýchlo, napriek tomu, že 24 záhradníkov Keukenhofu to má naozaj vychytané a cibuľky sadia v troch rôznych hĺbkach, aby sa vytvorili zaujímavé farebné kompozície, ale aj predĺžila táto slávnosť farieb.
Tak hádam niekedy nabudúce.

Pokiaľ chcete o Keukenhofe vedieť viac, odporúčam vás na naše ďalšie články:
Keukenhof - záhrada Európy (2008)
Keukenhof 2010 - Tulipánová show
Keukenhof 2011
Keukenhof 2012: Poľsko - srdce Európy
Keukenhof 2018 - Kvetová romantika.


Geolocalisation bp
   
Zobraziť možnosti
Z :
Do :

­