­

krajinou10

Niekoľko dôležitých noviniek a aktualit pred cestou do Chorvátska.
Článok sa bude priebežne aktualizovať.

AKTUALITY Z ROKU 2021 :

   •  Cesta cez Maďarsko v ranných hodinách bezproblemová. Použitá trasa M85/M86. Cesta prejazdná bez problémov. Medzi Lenti a Tornyiszentmiklós sa opravuje cesta. Na Chorvátskej diaľnici medzi hranicou a Záhrebom je niekoľko opráv (asi 3), kde sa cesta zužuje do jedneho pruhu. V ranných hodinách bez zdržania. (24.6.)
   • Od 1. júla sa Chorvátsko rozhodlo znovu zaviesť povinnosť pre prichádzajúcich občanov iných krajín preukázať sa na vstupe dokladmi o zaočkovaní, resp. o tom, že nie sú infikovaní koronavírusom. Týka sa to potvrdenia o prekonaní ochorenia COVID-19, potvrdenia o negativite vo forme PCR testu (nie staršieho ako 72 hodín) alebo rýchleho antigénového testu (nie staršieho ako 48 hodín). Ako informuje ďalej rezort diplomacie, ak občan pri vstupe do Chorvátska nedokáže predložiť ani jedno z uvedených potvrdení, resp. digitálny covidový certifikát, bude musieť absolvovať desaťdňovú karanténu. Tej sa môže vyhnúť, iba ak sa nechá ihneď po príchode do miesta plánovaného pobytu otestovať PCR alebo antigénovým testom a počká v samoizolácii na výsledok. Ceny PCR testov sú v Chorvátsku na úrovni 500 HRK (približne 65 eur), ceny antigénových testov na úrovni 120 HRK (približne 16 eur).
   • Cez Maďarsko: Od 23. júna 2021 sa rušia sa kontroly na vnútorných schengenských hraniciach Maďarska. Na územie Maďarska môžu vstúpiť osoby z územia Chorvátska, Rakúska, Rumunska, Srbska, Slovenska a Slovinska bez obmedzení s výnimkou prípadov vstupu civilnými lietadlami. Na území Maďarska je potrebné dodržať všetky protiepidemiologické opatrenia prijaté maďarskou vládou. Slovenskí občania pri návrate na územie SR sa musia riadiť aktuálnou  vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva SR  (pdf; 294.96 KB).
   • Cez Maďarsko: Výnimky pri vstupe do Maďarska - vzájomné uznávanie očkovacích certifikátov. Od 9. júna 2021 občania Slovenskej republiky, ktorí majú platný oficiálny Certifikát o vykonanej vakcinácii (Certificate of vaccination) s platným QR kódom, vydaný Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky a platný doklad totožnosti môžu bez obmedzení vstupovať na územie Maďarska, kde pre nich platia rovnaké pravidlá ako pre držiteľov maďarského očkovacieho certifikátu. Zároveň je umožnený vstup maloletým deťom a mládeži do 18 rokov v sprievode dospelého občana SR, ktorý je držiteľom certifikátu o očkovaní. Táto výnimka platí na základe dohody medzi Slovenskou republikou a Maďarskom o vzájomnom uznávaní certifikátov o očkovaní (nariadenie ministra zahraničných vecí a zahraničného obchodu Maďarska č. 21/2021).  Maďarská strana akceptuje certifikát aj po prvej dávke vakcinácie od ktorej musí uplynúť 22 dní.
   • Cez Maďarsko: Osoba, ktorá nie je maďarským občanom a prichádza zo zahraničia, môže vstúpiť na územie Maďarska na účely tranzitu, ak sa pri vstupe podrobí lekárskej prehliadke a lekárska prehliadka nepreukáže podozrenie na ochorenie COVID-19. Osoby môžu využiť len stanovenú trasu (Mapka humanitárnych koridorov v Maďarsku), môžu zastaviť len na určených miestach a do 24 hodín sú povinné opustiť územie Maďarska..
   • Maďarská M70 je od decembra 2019 opravená, rozšírená a je súčasťou našej najobľúbenejšej trasy cez Maďarsko: Do Chorvátska cez Maďarsko 

 

AKTUALITY Z ROKU 2019 :

   • Maďarská M70 bude aj v tomto roku opravovaná a rozširovaná, koniec prác je naplánovaný na koniec roku 2019. Rýchlosť je obmedzena na 60 km/h. Obojsmerná premávka (stav - 7.7.2019). Niekoľko tipov trás cez Maďarsko: Do Chorvátska cez Maďarsko
   • V Chorvátsku od tohto roka platia nové pravidlá pre udeľovanie pokút. Tamojšia polícia ich neváha udeľovať v maximálnej výške. Napríklad za telefonovanie počas konania sa predtým platilo maximálne 66 €, teraz to je až 200 €. Veľmi drahé je aj nedodržanie povolenej rýchlosti. Jazda mimo obce rýchlosťou o 50 km / h vyššia oproti limitu 90 km / h môže byť trestaná pokutou až 2 tisíc €. Nezapnutý bezpečnostný pás vás vyjde až 140 €, bezdôvodná jazda v ľavom diaľničnom pruhu 280 € a prejdenie cez svetelnú križovatku na červenú vyjde na 1400 až 2800 €. Polícia počas leta zvyšuje aktivitu a pri dozorovaní nad prevádzkou používa napríklad neoznačené vozidlá s kamerami, ktoré vodiča strážia na diaľniciach i bežných cestách.
   • Slovenskí policajti opäť pôsobia v najnavštevovanejších oblastiach Chorvátska, v Splitsko-dalmatínskej a v Primorsko-goranskej. Po skúsenostiach z predchádzajúcich rokov a na základe pozitívnych reakcií tak turistov, ako aj chorvátskych kolegov, budú tento rok pomáhať o mesiac dlhšie.
    - Trogir, Split, Podgora, Tučepi, Brela, Makarska (Splitsko-dalmatínske policajné riaditeľstvo, policajná stanica Trogir, Ul. Put Muline 1). V prípade núdze alebo pomoci budú k dispozícii na telefónnom čísle +385 99 7201 001.
    - Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Mošćenička Draga (Primorsko-goranské policajné riaditeľstvo, policajná stanica Crikvenica, Ul. Kralja Tomislava 85 a). V prípade núdze alebo pomoci budú k dispozícii na telefónnom čísle +385 99 7201 002. (zdroj:MNV)
   • V súvislosti s momentálnym hitom internetu, že v Chorvátsku platí zákon, "že pri nakupovaní je vašou povinnosťou prevziať si pri pokladni bloček a prejsť s ním východom pred market. Až potom ho môžete vyhodiť. V opačnom prípade môžete dostať zo zákona pokutu zhruba 27 až 270 eur (200 až 2000 kún)", sa nám podarilo zistiť len, že v Chorvátsku je pravidlo, že keď si zákazník nezoberie bloček napríklad z reštaurácie a zastaví ho kontrolór, tak má problém nielen daný prevádzkar, ale aj samotný zákazník. Jednoducho, na rozdiel od našich zákonov, v Chorvátsku platí povinnosť zákazníka prevziať a držať účtenku.
   • Na hraničných priechodoch so Slovinskom a Maďarskom sa naďalej aplikuje režim dôkladných kontrol cestovných dokladov a osôb aj pri výstupe zo Schengenského priestoru, čo spôsobuje zdržanie v trvaní niekoľko desiatok minút aj pri priemernej premávke.
   • Na adrese https://map.hak.hr/ sa nachádza nová Interaktívna mapa HAK dostupná na webe, pre zariadenia iPhone, iPad a Android a Windows Phone. Mapa spoločnosti HAK presne vypočítava všetky cestovné náklady - od odhadu nákladov na palivo podľa aktuálnych cien pohonných hmôt a vybranej cesty, cez výpočet mýta za celú cestnú sieť v Chorvátskej republike,po výpočet plných nákladov pre trajekty pre všetky typy vozidiel, kombinácie cestujúcich (dospelí a deti) a prívesu. K dispozícii v štyroch jazykoch: chorvátčina, angličtina, nemčina a taliančina.
   • jadran.jpg Na prehľadnom kalendári (kliknite na malý obrázok na začiatku odstavca)si môžete pozrieť zaťaženosť trás podľa odhadov Chorvátskeho Autoklubu (HAK) na rok 2019. V strede týždňa je najväčšia pravdepodobnosť na pokojnú a plynulú jazdu.

 

  • Cena diaľničných známok a poplatkov 2019:
   Rakúsko
   Mierne zvýšenie cien oproti minulému roku ( plus 0,20 respektíve plus 0,60)
   Rakúska desaťdňová diaľničná známka za 9,20 EUR
   Rakúska dvojmesačná diaľničná známka za 26,80EUR
   Rakúsko minulý rok zaviedlo novinku - možnosť zakúpenia elektronickej diaľničnej známky na internete, ktorá je registrovaná na poznávaciu značku auta. Cena známok je rovnaká ako u tradičných nalepovacích diaľničných známok. Pri online nákupe je možné zvoliť si začiatok platnosti známky. Problém je, že sa musí kupovať s veľkým predstihom (minimálne 18 dní dopredu), pretože rakúska legislatíva na ochranu spotrebiteľa umožňuje vrátenie tovaru nadobudnutého na internete až do 18 dní. Platnosť takto zakúpenej známky môže teda začať až po uplynutí tejto lehoty.
   Maďarsko. Viac info v článku.
   desaťdňový poplatok za diaľnicu je zvýšený oproti minulému roku na 3500 HUF = cca 11 EUR
   mesačný poplatok za diaľnicu je nezmenený 4780 HUF = cca 15 EUR
   Slovinsko (bez zmeny)
   týždenná známka za 15 EUR
   mesačná známka za 30 EUR
   Chorvátsko (pravdepodobne bez zmeny)
   Výška mýta v Chorvátsku je závislá od kategórie vozidla a prejdenej vzdialenosti. V období od 16. júna do 14. septembra je nutné počítať s 10% sezónnou prirážkou.
   Príklady sú pre kategóriu I. t.j. vozidla do 35 tony a započítaný je aj letný poplatok:
   A1 Záhreb - Split (408 km) - cena 202 Kun = cca 27,33 EUR
   A2 Záhreb - Goričan  (62 km) - cena 49 Kun = cca 6,63 EUR
   A3 Záhreb - Lipovec (277 km) - cena 141 Kun = cca 19,08 EUR
   A6-A1 Záhreb - Rijeka (162 km) - cena 77 Kun = cca 10,42 EUR

AKTUALITY Z ROKU 2018 :

  • Polícia upozorňuje dovolenkárov, že po novom sa na nosenie tzv. chladných zbraní – kaserov, loveckých nožov, bejzbalových palíc či obuškov vzťahuje ohlasovacia povinnosť. „Je nevyhnutné, aby turisti držbu takejto zbrane ohlásili službukonajúcemu policajtovi hraničnej kontroly. Pokiaľ sa tak nestane a zbraň bude nájdená, a to aj pri kontrole vozidla vo vnútrozemí, hrozí priestupcovi zadržanie, konanie pred priestupkovým súdom, zhabanie zbrane a peňažná pokuta, resp. trest odňatia slobody,“(tasr)
  • Osem slovenských policajtov bude aj toto leto hliadkovať v Chorvátsku od 1. júla do 3. septembra. Slovenskí policajti budú pôsobiť v Splitsko-dalmatínskej a v Primorsko-goranskej župe. Nachádzať sa budú v rekreačných oblastiach Trogir, Split, Podgora, Tučepi, Brela, Makarska. V prípade núdze alebo pomoci budú k dispozícii na telefónnom čísle +385 99 7201 001. Ďalšie oblasti sú Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Mošćenička Draga. Zastihnúť ich možno na telefónnom čísle +385 99 7201 002. (tasr)
  • Pri cestovaní do Chorvátska môže turistom výrazne pomôcť mobilná aplikácia „Croatia Traffic Info – HAK“. V mobilnej aplikácie môžu nájsť informácie o stave na cestách a hraničných prechodoch (aj cez kamery), ceny palív a ceny poplatkov za cesty a rôzne ďalšie užitočné informácie. Link: play.google.com
  • Veľvyslanectvo SR v Záhrebe informuje občanov SR cestujúcich do Chorvátska, že na hraničných priechodoch so Slovinskom a Maďarskom sa naďalej aplikuje režim cielených kontrol, ktorého cieľom je optimalizácia situácie na hraničných priechodoch. Veľvyslanectvo SR v Záhrebe odporúča slovenským občanom, aby si pred cestou do Chorvátska preverili aktuálne informácie o priechodnosti ciest a prípadných výnimočných situáciách na území Chorvátska na nasledovných stránkach: www.hac.hr, resp. www.hak.hr, duzs.hr/novosti/, prípadne na tel. č.: 00385 72 777 777. (zdroj: MZVSR  4.4.2018)
  • hvar pokutyPozor na nové pokuty.  Chorvátsko tohto roku zavádza prísne pravidlá. Zatiaľ je to známe o mestách Zadar, Split a Hvar.
   Vzhľadom na bezohľadnosť niektorých turistov a v záujme ochrany miestnych obyvateľov je nutné rešpektovať nočný kľud a siestu medzi 14:00 a 17:00 hodinou platia. Zároveň je v Splite nový zákaz pohybu po uliciach mesta v kraťasoch bez trička či v krátkej sukni a podprsenke od plaviek (pokuta 135€).
   V Zadare platí nový zákaz opaľovania sa bez plaviek na balkónoch či terasách apartmánov. Tieto priestory v Chorvátsku považujú za verejné priestranstvo - je vidno z ulíc.
   Už minulý rok pritvrdili na Hvare. Za opilstvo, či spanie na verejnosti sa platí až 90 eur. Prísne sú pravidlá na obliekanie na verejnosti, kde sa pokuty môžu vyšplhať až na 270 eur(pozri na priložený obrázok).  • Cena diaľničných známok a poplatkov:
   Rakúsko
   Rakúska desaťdňová diaľničná známka za 9,00 EUR
   Rakúska dvojmesačná diaľničná známka za 26,20 EUR
   Rakúsko tento rok zaviedlo novinku - možnosť zakúpenia elektronickej diaľničnej známky na internete, ktorá je registrovaná na poznávaciu značku auta. Cena známok je rovnaká ako u tradičných nalepovacích diaľničných známok. Pri online nákupe je možné zvoliť si začiatok platnosti známky. Problém je, že sa musí kupovať s veľkým predstihom (minimálne 18 dní dopredu), pretože rakúska legislatíva na ochranu spotrebiteľa umožňuje vrátenie tovaru nadobudnutého na internete až do 18 dní. Platnosť takto zakúpenej známky môže teda začať až po uplynutí tejto lehoty.
   Maďarsko. Viac info v článku.
   desaťdňový poplatok za diaľnicu za 2975 HUF = cca 9,31 EUR
   mesačný poplatok za diaľnicu za 4780 HUF = cca 14,96 EUR
   Slovinsko
   týždenná známka za 15 EUR
   mesačná známka za 30 EUR
   Chorvátsko
   úseky diaľnice, napr .:
   A1 Záhreb - Split (408 km) - cena 202 Kun = cca 27,33 EUR
   A2 Záhreb - Goričan  (62 km) - cena 49 Kun = cca 6,63 EUR
   A3 Záhreb - Lipovec (277 km) - cena 141 Kun = cca 19,08 EUR
   A6-A1 Záhreb - Rijeka (162 km) - cena 77 Kun = cca 10,42 EUR
  • Dňa 1. januára 2018 začne v Chorvátsku platiť vládne nariadenie, ktoré stanovuje novú výšku pobytovej taxy (boravišna pristojba). Tá sa teraz bude pohybovať od 2,5 do 8 kún v závislosti od kategórie pobytového miesta a sezóny. Napríklad v najatraktívnejších letoviskách zaradených do kategórie A  v hlavnej sezóne (väčšinou 1.6. - 30.9.) sa zvyšuje zo 7 na 8 kún. Naposledy sa pobytová taxa menila v roku 1999.
  • Od 1. januára 2018 sa ruší poplatok za prejazd tunelom Sveti Ilja v pohorí Biokovo (20 kún pre osobné automobily). Nachádza sa na ceste D532 s dĺžkou 10,5 km, ktorá vedie od z exitu Zagvozd na diaľnici Záhreb - Split - Ploče (A1) k prímorskej Jadranskej magistrále (D8). Zápchy pri mýtnici sú teda minulosťou a teraz sa dá dôjsť od diaľnice do Makarskej za 15 minút.

AKTUALITY Z ROKU 2017 :

   • Maďarské dialničné mýto  je bez zmeny. Viac info v článku.
   • Rakúske dialničné známky (nem.. Die Vignette) pre rok 2017 zdraželi len o 0,8 percenta.
   • Letné zvýšenie mýta o 15%  na chorvátskych diaľniciach citeľne zasiahne peňaženky vodičov smerujúcich v lete na Jadran. Prvým zdražením o 5 percent sa majú vyrovnať kilometrové sadzby mýta na diaľniciach, ktoré prevádzkuje spoločnosť Hrvatske autoceste (HAC), s vyššími sadzbami spoločnosti Autocesta Rijeka Zagreb (ARZ). Bude sa to týkať diaľnic: Záhreb - Split - Ploče, Bregana - Záhreb - Lipovac - Osijek, Záhreb - Goričan a Záhreb - Sisak. Následné zdraženie o 10 percent prinesie zavedenie letného tarifu mýta, ktorý bude platiť od 1. júna do 30. septembra na diaľniciach spoločností HAC a ARZ a mosta na ostrov Krk.
    Príklady zdraženia:
    Záhreb - Split 174 kún  do teraz 202  kún od 1.6.
    Záhreb - Lipovac 122 141
    Záhreb - Rijeka 70 77
    Záhreb - Goričan 42 49
    Most na ostrov Krk 35 39
   • Koniec ramingových poplatkov. Od 15. júna budú môcť všetci občania Európskej únie využívať službu roaming za cenu ako vo svojej domovskej krajine.
   • Ministerstvo zahraničných vecí SR upozorňuje slovenských turistov, ktorí budú cestovať do Chorvátska cez Slovinsko alebo Maďarsko, že v dôsledku zmeny Kódexu schengenských hraníc tieto štáty s platnosťou od 7. 4. 2017 zaviedli na vonkajšej schengenskej hranici systematické kontroly bez výnimiek. Na hraničných priechodoch majú byť dôsledne kontrolovaní všetci, vrátane občanov EÚ, a to na vstupe aj výstupe z EÚ. Napriek tomu, že výkon tohto nariadenia bol dňa 8. 4. 2017 zo strany Chorvátska a Slovinska dočasne pozastavený, nemožno vylúčiť v čase sviatkov či turistickej sezóny tvorenie dlhých radov na všetkých hraničných priechodoch. Slovenskí občania môžu naďalej cestovať na platný cestovný pas alebo občiansky preukaz.

AKTUALITY Z ROKU 2016 :

   • V slovenskej prímorskej destinácii číslo jeden, v Chorvátsku, je situácia pokojná. Krajina v posledných rokoch nezažila teroristický útok, ani sa jej osobitne žiadni islamisti nevyhrážali. Čítajte viac.
   • Do Chorvátska aj tento rok vycestujú slovenskí policajti. Dvaja budú pôsobiť v Trogire, k dispozícii tu budú na telefónnom čísle +385 99 7201 001. Ďalší budú v oblastiach Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Mošćenička Draga a majú číslo +385 99 7201 002. Na Jadrane budú od 1. júla do 31. augusta. (tasr)
   • Pevnosť Barone v Šibeniku bola otvorená pre verejnosť začiatkom roku 2016 po rozsiahlej rekonštrukcii. Pred 370 rokmi ju vybudovali statoční muži a ženy zo Šibeniku za krátke dva mesiace počas ohrozenia osmanskou armádou.
   • Všetkých osem národných a jedenásť prírodných parkov v Chorvátsku možno teraz nájsť na jedinej webovej stránke poskytujúcej informácie pre návštevníkov, - www.parkovihrvatske.hr - je k dispozícii v chorvátčine, angličtine, nemčine a taliančine. Stránky obsahujú informácie o viac ako 800 rôznych aktivitách, viac ako 900 fotografií a informácí o viac ako 1000 miestach.
   • Roku 2015 do Chorvátska pricestovalo 14,1 milióna turistov, čo je oproti roku 2014 o 8,3 % viac.
    Rebríček krajín:: 1. Nemecko 2 milióny 156 tisíc, 2. Slovinsko 1 milión 265 tisíc, 3. Rakúsko 1 milión 163 tisíc, 4. Česko 725 tisíc, 5. Taliansko 536 tisíc, Slováci sa umiestnili na 7. mieste pri počte 395 985 turistov  a náraste 5,24 % oproti roku 2014
   • Diaľničné známky v roku 2016 :
    • Slovensko 2015 bezo zmien - 10 dní = 10, - €, 1 mesiac = 14, - €, ročná 50, - € (elektronická -viac info na www.eznamka.sk)
    • Rakúsko 2015 mierne zdraženie - 10 dní = 8,80 €, 2 mesiace = 25,70 €, ročná = 85,70 €, pokuta za jazdu bez známky na mieste 120 €, na úrade 300-3000 € (nalepovacia - kúpite na pumpách)
    • Maďarsko 2015 bezo zmien, cena v euro záleží od kurzu - týždenná (platí 10 dní) = 9,48 €, mesačná = 15,94 €, 1 rok = 137,02 €,  pri kurze 1000 HUF = 3,19 €. ( elektronická - kúpite elektronicky, alebo na pumpách. Ďalšie informácie o Maďarskom mýtnom v samostanom článku).
    • Slovinsko 2015 pre autá s výškou nad prednou nápravou do 130cm bezo zmien - 7 dní = 15 €, 1 mesiac = 30 €, ročná = 110 €. Od  roku 2013 platí novinka - pre autá s výškou nad prednou nápravou nad 130cm - 7 dní = 30 €, 1 mesiac = 60 €, ročná = 220 €.
    Zoznam vozidiel s výškou nad 130cm. (známka je nalepovacia- kúpite ju na pumpách)

AKTUALITY Z ROKU 2015 :

   • Diaľničné známky v roku 2015 :
    • Slovensko 2015 bezo zmien - 10 dní = 10, - €, 1 mesiac = 14, - €, ročná 50, - € (nalepovacia - kúpite na pumpách)
    • Rakúsko 2015 mierne zdraženie - 10 dní = 8,70 €, 2 mesiace = 25,30 €, ročná = 84,40 €, pokuta za jazdu bez známky na mieste 120 €, na úrade 300-3000 € (nalepovacia - kúpite na pumpách)
    • Maďarsko 2015 - týždenná (platí 10 dní) = 10,02 €, mesačná = 16,11 €, 1 rok = 144,90 €, kurz 1000 HUF = 3,37 €. ( elektronická - kúpite elektronicky, alebo na pumpách. Ďalšie informácie o Maďarskom mýtnom v samostanom článku).
    • Slovinsko 2015 pre autá s výškou nad prednou nápravou do 130cm bezo zmien - 7 dní = 15 €, 1 mesiac = 30 €, ročná = 110 €. Od  roku 2013 platí novinka - pre autá s výškou nad prednou nápravou nad 130cm - 7 dní = 30 €, 1 mesiac = 60 €, ročná = 220 €.
    Zoznam vozidiel s výškou nad 130cm. (známka je nalepovacia- kúpite ju na pumpách)

   • severná hradbaV Splite pribudla nová turistická atrakcia - vyhliadková trasa po severných hradbách Diokleciánovho paláca. Je tá časť hradieb nad Zlatou bránou (Zlatna vrata), v blízkosti ktorej stojí veľká socha biskupa Gregora Ninského (Grgur Ninska). Sprístupnená vyhliadková trasa je dlhá 170 metrov a otvára sa z nej pohľad z výšky 15 metrov na staré jadro Splitu, na úzke kamenné uličky a námestia.
AKTUALITY Z ROKU 2014
:

     • Od 1. januára 2014 platí zmena zákona o DPH, na základe ktorej dochádza k úprave zníženej sadzby z 10% na 13%. V Chorvátsku je základná sadzba DPH 25% a dve znížené sadzby 5% a 10%. Sadzba 10% sa vzťahovala najmä na turistické služby (ubytovanie, pohostinstvá), ďalej potom na noviny a časopisy, detskú výživu, jedlé oleje, cukor a niekoľko ďalších položiek. Médiá publikovali obavy, že zvýšením sadzby DPH na 13% dôjde k opätovnému zvýšeniu cien najmä u turistických služieb so všetkými nepriaznivými dopadmi na tento rozhodujúci sektor služieb v Chorvátsku (za pozornosť pritom stojí skutočnosť, že znížená sadzba DPH 10% platila iba od 1.1. 2013, predtým bola uplatňovaná základná sadzba 25%).
     • V Chorvátsku je v súčasnosti oficiálne registrovaných v Združení chorvátskych kempingov 109 kempov, ktoré pravidelne hodnotia spoločne nemecký automotoklub ADAC a holandský klub ANWB. Ide o priame kontroly a o hodnotenie na základe presných pravidiel členmi týchto klubov. Celkovo je pre objektivitu bodovaní na stupnici 1 až 5 ustanovených desať úplne konkrétnych kritérií. Zahŕňajú ako štandard sanitárne zariadenia, plochu kempu, ponuku tovaru a pohostinských zariadení, využitie voľného času, samotné kúpanie (ako v mori, tak prípadne v bazéne), ale aj kvalitu technického vybavenia samotného kempu. Po zhodnotení všetkých výsledkov vyšlo nasledovné - do pätice najlepších patrí: Park Umag, Lanterna u Poreča, Valalta (Rovinj), Krk (ostrov Krk) a Zaton.
     • Možno vám nie je neznáme, že najobľúbenejší serál súčasnosti "Hra o tróny" sa natáča v Stredomorí. Viete ale o tom, že aj v Chorvátsku? Že Dubrovník je vlastne Kráľovo prístavisko a pevnosť Klis je krásnou kulisou pre krásnu Kalis? Sprievodcovia Dubrovníkom zareagovali na obrovský dopyt a už si tu môžete zakúpiť prehliadku po miestach, ktoré sa spájajú s týmto kultovým seriálom. Napríklad tu.
     • Od 28. apríla platia nové opravene cenníky mýtneho  na väčšine úsekov diaľnic A1, A3, A4, A5 A6 A10.Napríklad za úsek diaľnice A1 Záhreb - Dugopolje je nová stanovená cena 174 kun (predtým 181 kun), za úsek na diaľnici A6 Záhreb - Rijeka 70 kún (predtým 69 kun). Chyby v cenách diaľničných poplatkov sú ešte z roku 2004 a bolo zistené, že sa účtovali vodičom chybne čiastky za prejdené kilometre. Dĺžka jednotlivých úsekov bola stanovená z údajov zo stavebného merania a nie na základe geodetického merania. Takisto zaokrúhľovanie  bolo chybné. V celku ale ide o minimálne zmeny.Cenník si môžete nájsť na tejto adrese.    zdroj:www.hac.hr
     • Od mája 2014 by sa malo dať dostať aj na najvzdialenejšie ostrovy Chorvátska podstatne pohodlnejšie a rýchlejšie, pretože sa bude lietať hydroplánmi spoločnosti ECA. Táto nemecká spoločnosť  po troch rokoch príprav zrejme spustí prvé lety základne v Resniku pri  Trogiru, a to na ostrovy Hvar, Korčula a do mesta Zadaru. Medzi Splitským letiskom a základňou hydroplánov v Resniku bude bezplatne premávať autobus spoločnosti ECA. Lety by v priemere nemali trvať dlhšie ako 10 25 minút. Plánuje sa v sezóne niekoľko spojov denne do každej destinácie, ktorých počet sa bude postupne rozširovať.   zdroj: ECA
     • Diaľničné známky v roku 2014: Slovensko 2014 bezo zmien - 10 dní = 10, - , 1 mesiac = 14, - , ročná 50, - € (nalepovacia - kúpite na pumpách)
      Rakúsko 2014 mierne zdraženie - 10 dní = 8,50 , 2 mesiace = 24,80 , ročná = 82,70 , pokuta za jazdu bez známky na mieste 120 , na úrade 300-3000 € (nalepovacia - kúpite na pumpách)
      Maďarsko 2014 - týždenná (platí 10 dní) = 10,00 , mesačná = 16,01 , 1 rok = 144, - , kurz 1000 HUF = 3,35 . ( elektronická - kúpite elektronicky, alebo na pumpách. Ďalšie informácie o Maďarskom mýtnom v samostanom článku).
      Slovinsko 2014 pre autá s výškou nad prednou nápravou do 130cm bezo zmien - 7 dní = 15 , 1 mesiac = 30 , ročná = 95 .
      Od minulého roku platí novinka - pre autá s výškou nad prednou nápravou nad 130cm - 7 dní = 40 , 1 mesiac = 80 , ročná = 220 . Zoznam vozidiel s výškou nad 130cm
      (nalepovacia- kúpite na pumpách)
     • Dňa 20. decembra 2013 boli otvorené tri významné a vzájomne prepojené úseky diaľnic a rýchlostných ciest v oblasti delty Neretvy : diaľničný úsek Vrgorac - exit Ploče na diaľnici A1 o dĺžke 11,1 kilometrov, úsek exit Ploče - Karamatići na rýchlostnej ceste D425 o dĺžke 5 kilometrov, diaľničný úsek exit Ploče - hranice s Bosnou a Hercegovinou na diaľnici A10 v dĺžke 7,5 kilometrov.  Otvorenie úseku Vrgorac - exit Ploče znamená aj dokončenie celej diaľnice Záhreb - Split - Ploče , ktorá teraz dosahuje dĺžku 483 kilometrov. Úsek exit Ploče - Karamatići nadväzuje mapa-dialnicena už postavený úsek Karamatići - Čeveljuša dlhý 7,5 kilometra , ktorý bol otvorený v roku 2008. V exitu Čeveljuša sa rýchlostná cesta kríži s Jadranskou magistrálou D8 . Krátky úsek do prístavu Ploče by mal byť dostavaný v polovici roka 2014. Jednou z významných diaľničných stavieb na A10 je exit Metković, kde je pripravené napojenie diaľnice A1 smerom na Dubrovník, ak sa niekedy v budúcnosti rozhodne o jej výstavbe, ale stane sa tak len za predpokladu , že stavbu bude financovať Európska únia .
      zdroje: www.slobodnadalmacija.hr


AKTUALITY Z ROKU 2013
:

     • 1.7.2013 vstupuje Chorvátsko do EÚ a stane sa súčasťou colnej únie, takže tým skončia colné kontroly na hraniciach s ostatnými krajinami EÚ. Chorvátsko si však ponechá hraničné kontroly, ktoré budú dohliadať na dodržiavanie zákonov. Na niektorých hraničných priechodoch so Slovinskom a Maďarskom (Bregana, Macelj a Rupa) však možno očakávať spoločné hraničné kontroly. Nebude teda nutné zastavovať na dvoch miestach. Ruší sa tiež colná kontrola dovozu alebo obchodovanie s tovarom medzi Chorvátskom a ostatnými členmi Európskej únie.
      zdroj: idnes.cz
     • Chorvátsky autoklub HAK spúšťa novú aplikáciu pre smart telefóny. Služba Croatia Traffic Info je určená zahraničným turistom a bude dostupná v angličtine, nemčine, taliančine a chorvátčine. Užívateľ sa tu dozvie informácie o aktuálnej situácii na cestách, hraničných priechodoch i trajektoch. Pozrieť si bude môcť 150 kamier umiestnených na hlavných ťahoch. Nechýbajú dôležité kontakty a ceny pohonných hmôt.
      zdroj:: www.hak.hr
     • Tento rok v júni má byť uvedený do prevádzky tunel "Sveti Ilija" v pohorí Biokovo, ktorý spojí Makarskú riviéru s dalmatinským vnútrozemím za pohorím Biokovo, teda diaľnicu Záhreb - Split - Ploče s Jadranskou magistrálou. Svojou dĺžkou 4 249 metrov to bude štvrtý najdlhší tunel v Chorvátsku. Bude spoplatnený. Cena za prejazd v jednom smere je 20 kún .
      Tunel sa začal budovať v roku 2008. Je pomenovaný podľa rovnomennej hory v pohorí Biokovo (Sv Ilija - 1 642 m), v ktorého masíve je prerazený. Drží aj chorvátsky primát vo výške nadložia, ktorá tu predstavuje viac ako 1 300 metrov. Šírka tunela je 11 metrov a vozovka s dvoma jazdnými pruhmi bude široká 7,7 metra. Na južnej, prímorské strane vyustťuje nad letoviskom Baška Voda, na vnútrozemskej, severnej strane, pri osade Rastovac u Zagvozdu.
      Z exitu Zagvozd na diaľnici A1 povedie nová prístupová cesta k severnému portálu tunela. Prístupové cesty od južného portálu sa napoja mimoúrovňovou križovatkou pri letovisku Baško Polje na Jadranskej magistrále (D8).
      zdroje: www.vecernji.hr; www.slobodnadalmacija.hr
     • Od 1. januára 2013 sa zvyšujú diaľničné poplatky na Istrijskom polostrove na tzv "Istrijskom ypsilone" o štyri percentá, čo približne zodpovedá rastu inflácie. Priemerná cena mýta na jeden kilometer diaľnice je teraz 0,47 kún. Napríklad za cestu osobným autom po diaľnici A9 od slovinských hraníc (exit Umag) až do Puly (80 km) sa teraz zaplatí 38 kun.
      zdroj:chorvatsko.cz
     • Od 1.januára  hrozí vodičom v Chorvátsku za bezohľadnú jazdu trojročné vezenie. Sprísnenie sa týka hlavne hlavne prekročenia rýchlosti v obci alebo v oblasti s jasne uvedeným obmedzením rýchlosti o viac ako päťdesiat kilometrov za hodinu a riadenie pod vplyvom alkoholu (nad 1,5 promile) alebo opiátov alebo psychotropných látok, ale aj jazdu v zakázanom smere a predbiehanie v neprehľadnom úseku.zdroj:auto.idnes.cz
     • Od 1.7.2013 budú platné nové cenové stropy roamingových balíčkov regulovaných Nariadením Europského parlamentu. Vhľadom na vstup Chorvátska do EÚ v tomto dátume, už budú musieť platiť aj pre túto krajinu. Môžeme sa tešiť na lacnejšie volania, sms-ky i dátový roaming. Ceny volania (maximálne) : http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-611_sk.htm
      Lacnejším riešením môže byť kúpa chorvatskej predplatenej karty.

Ďalšie články - servis pre Chorvátsko:
Cesta do Chorvátska
Ako si nájsť ubytovanie v Chorvátsku
Počasie v Chorvátsku
Príprava auta na dovolenku
Ako si zakúpiť maďarskú diaľničnú známku online

­